Školní řád

ZŠ a MŠ J. A. Komenského v Novém Strašecí

Školní řád Mateřské školy U Lesíka

Č.j.: 10/24

Účinnost od: 1. 1. 2009

Spisový znak: 3 – 10

Skartační znak: a 5

Změny: 1. 9. 2024

ZŠ a MŠ J. A. Komenského v Novém Strašecí

Školní řád

Mateřské školy U Lesíka

Al. Jiráska 938, Nové Strašecí

Obsah:

I. Evidence dítěte................................................................................................................ 3

II. Ukončení předškolního vzdělávání dítěte....................................................................... 3

III. Základní předpoklady pro úspěšný pobyt a zdárný vývoj dítěte v mateřské škole........ 3

IV. Povinné předškolní vzdělávání....................................................................................... 4

V. Zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí.................................................................... 5

VI. Provoz a vnitřní režim mateřské školy............................................................................ 8

VII. Platby v mateřské škole.................................................................................................. 9

VIII. Zacházení s majetkem školy......................................................................................... 10

IX. Práva a povinnosti rodičů.............................................................................................. 10

X. Práva a povinnosti dětí.................................................................................................. 11

XI. Pravidla vzájemných vztahů se zaměstnanci školy...................................................... 12

XII. Závěrečná ustanovení.................................................................................................... 12


I. Evidence dítěte

Při nástupu dítěte do mateřské školy předají rodiče třídní učitelce evidenční list dítěte, ve kterém bude vyplněno jméno a příjmení dítěte, rodné číslo, státní občanství, kód zdravotní pojišťovny a místo trvalého pobytu, dále jméno a příjmení zákonných zástupců dítěte, místo trvalého pobytu, adresa pro doručování písemností a telefonické spojení.

Zdravotní stav dítěte a potvrzení o pravidelném očkování doplní do evidenčního listu dětský lékař, a to před nástupem dítěte do mateřské školy.

Rodiče nahlásí v mateřské škole každou změnu ve výše uvedených údajích (zejména místo trvalého pobytu a telefon).

Informace o dětech jsou důsledně využívány pouze pro vnitřní potřebu školy a oprávněné orgány státní správy a samosprávy.

II. Ukončení předškolního vzdělávání dítěte

Ředitel školy může rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání, jestliže:

  • se dítě bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než dva týdny
  • zákonný zástupce dítěte závažným způsobem opakovaně narušuje provoz mateřské školy
  • ukončení doporučí v průběhu zkušebního pobytu dítěte lékař nebo školské poradenské zařízení
  • zákonný zástupce dítěte neuhradí opakovaně úplatu za předškolní vzdělávání v mateřské škole nebo školní stravování ve stanoveném termínu a nedohodne se s ředitelem na jiném termínu úhrady

Rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání nelze v případě dítěte, pro které je předškolní vzdělávání povinné.

(§ 35 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání – školský zákon, ve znění pozdějších předpisů)

III. Základní předpoklady pro úspěšný pobyt a zdárný vývoj dítěte v mateřské škole

Základní funkcí mateřské školy je funkce výchovně-vzdělávací. (vyplývá z § 33 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání – školský zákon, ve znění pozdějších předpisů)

Mateřská škola tedy není institucí primárně zajišťující péči o děti (péče o děti je pouze doprovodným jevem předškolního vzdělávání).

Pro naplnění cílů předškolního vzdělávání a pro zdárný vývoj dětí je žádoucí, aby děti byly způsobilé plnit požadavky RVP pro předškolní vzdělávání a byly schopné přizpůsobit se podmínkám a režimu mateřské školy.

Nejdůležitější předpoklady pro úspěšný pobyt a zdárný vývoj dítěte v mateřské škole:

- dostatečná emocionálně-sociální zralost (schopnost odloučit se na dobu pobytu v mateřské

  škole od rodičů a začlenit se do skupiny ostatních dětí)

- schopnost samostatného zvládání hygienických návyků (udržení moči a stolice, schopnost

  požádat při této potřebě o pomoc učitelku)

- schopnost alespoň částečné sebeobsluhy (oblékání, svlékání)

- schopnost samostatného stravování

- zvládnutí pobytu venku (vycházka, pohybové aktivity)

IV. Povinné předškolní vzdělávání

Od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku, do zahájení povinné školní docházky dítěte, je předškolní vzdělávání povinné. Povinné předškolní vzdělávání má formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech. Povinnost předškolního vzdělávání není dána ve dnech, které připadají na období školních prázdnin.

(§ 34 odst. 1 a § 34a odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání – školský zákon, ve znění pozdějších předpisů).

Zákonný zástupce dítěte je povinen zajistit účast dítěte na vzdělávání v rozsahu nepřetržitých 4 hodin denně, a to od v čase zpravidla od 8.00 hod. do 12.00 hod. (§ 1c vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů).

Nemůže-li se dítě předškolního vzdělávání zúčastnit, je zákonný zástupce dítěte povinen dítě řádně omluvit. Dítě musí být omluveno nejpozději do dvou pracovních dnů. Různé možnosti omlouvání dětí jsou podrobněji popsány v kapitole VII. "Provoz a vnitřní režim mateřské školy"

Ředitel školy je oprávněn požadovat doložení důvodů nepřítomnosti dítěte; zákonný zástupce dítěte je povinen doložit důvody nepřítomnosti dítěte nejpozději do 3 dnů ode dne výzvy. (§ 34a odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání – školský zákon, ve znění pozdějších předpisů).

Zanedbává-li zákonný zástupce péči o povinné předškolní vzdělávání, dopouští se tím přestupku. (§ 182a zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání – školský zákon, ve znění pozdějších předpisů).

Individuální vzdělávání dítěte

(vzdělávání dítěte bez pravidelné denní docházky do mateřské školy)

(§ 34b zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání – školský zákon, ve znění pozdějších předpisů)

Zákonný zástupce dítěte, pro které je předškolní vzdělávání povinné, může pro dítě, v odůvodněných případech, zvolit individuální vzdělávání. Tuto skutečnost je zákonný zástupce dítěte povinen písemně oznámit řediteli školy. Individuální vzdělání může být zahájeno až po doručení oznámení řediteli školy.

Oznámení zákonného zástupce o individuálním vzdělávání dítěte musí obsahovat:

  • jméno, příjmení, rodné číslo a místo trvalého pobytu dítěte,
  • uvedení období, ve kterém má být dítě individuálně vzděláváno,
  • důvody pro individuální vzdělávání dítěte.

Ředitel školy, prostřednictvím zástupkyně ředitele pro předškolní vzdělávání, doporučí a předá zákonnému zástupci dítěte vzdělávací oblasti, v nichž má být dítě vzděláváno. Úroveň osvojování očekávaných výstupů v jednotlivých oblastech bude ověřována v mateřské škole v měsíci listopadu (termín ověření je stanoven na první středu v listopadu, náhradní termín na třetí středu v listopadu).

Ve stanovený den se dítě v doprovodu svého zákonného zástupce dostaví do mateřské školy, kde stráví určitý čas. Po dohodě s rodiči část této doby pověřená učitelka věnuje individuálnímu rozhovoru s dítětem a rodičem, případně dítě může být zapojováno i do společných aktivit s ostatními dětmi. Učitelka poté vyhodnotí úroveň osvojení očekávaných výstupů ve vzdělávaných oblastech a případně zákonnému zástupci doporučí další postup při vzdělávání.

Podrobnější informace o způsobu ověření poskytne zákonnému zástupci dítěte s dostatečným předstihem zástupkyně ředitele pro předškolní vzdělávání.

Zákonný zástupce dítěte je povinen zajistit účast dítěte u ověření. Pokud nezajistí účast dítěte u ověření, a to ani v náhradním termínu, ředitel školy individuální vzdělávání dítěte ukončí. Dítě pak již nelze opětovně individuálně vzdělávat.

Výdaje spojené s individuálním vzděláváním dítěte hradí zákonný zástupce dítěte.

V. Zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí

Všichni pracovníci mateřské školy byli seznámeni s bezpečnostními opatřeními při práci s dětmi v mateřské škole a zavazují se je dodržovat.

Ve vnějších i vnitřních prostorách mateřské školy je zakázáno kouřit a požívat alkohol a jiné návykové látky. (§ 8 odst. 1 písm. b) zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů)

Zákonní zástupci zodpovídají za to, že jejich děti nenosí do mateřské školy nebezpečné věci – ostré předměty, malé předměty (řetízky, prstýnky, mince), žvýkačky, hračky ve tvaru zbraní, léky, zápalky apod.

Do kolektivu mohou být přijímány pouze děti zdravé. Bude-li dítě jevit známky nemoci a zástupci dítěte přesto budou trvat na jeho umístění v kolektivu, bude dítě do kolektivu přijato pouze na základě souhlasu lékaře s umístěním dítěte do kolektivu ostatních dětí, jelikož mateřská škola se řídí obecnými pravidly zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví a pravidel náležitého dohledu, ale též podmínkami předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění mezi dětmi. Rovněž lze citovat ust. § 7 odst. 3 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, který ukládá zařízením pro výchovu a vzdělávání (tj. i mateřským školám – srov. jeho ust. § 7 odst. 1) povinnost zajistit oddělení dítěte, které vykazuje známky akutního onemocnění, od ostatních dětí, a zajistit pro ně dohled zletilé fyzické osoby.

Vyskytne-li se u dítěte infekční onemocnění, rodiče tuto skutečnost neprodleně ohlásí mateřské škole.

Budou-li u dítěte přetrvávat příznaky onemocnění jako rýma nebo kašel, které jsou projevem alergického nebo chronického onemocnění, potvrdí tuto skutečnost praktický lékař pro děti a dorost a zákonný zástupce toto potvrzení předloží mateřské škole.

Při příznacích onemocnění dítěte v době pobytu v mateřské škole (teplota, zvracení, bolesti břicha apod.) nebo při příznacích infekčního onemocnění dítěte (včetně výskytu pedikulózy – vši dětské), budou rodiče telefonicky informováni a vyzváni k zajištění další zdravotní péče o dítě. Do doby příchodu rodičů bude dítě odděleno od ostatních dětí a bude mu zajištěn dohled zletilé fyzické osoby. (§ 7 odst. 3 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví)

Na začátku, příp. v průběhu školního roku, jsou všechny děti učitelkami poučeny o bezpečném chování a předcházení úrazům. Pokud přesto dojde k úrazu dítěte, poskytne učitelka dítěti první pomoc a informuje rodiče dítěte. Úraz zapíše do knihy úrazů. Prostředky první pomoci jsou v mateřské školy uloženy v lékárničkách v kuchyni a v kabinetu učitelek.

Při vážných příznacích onemocnění dítěte (vysoké horečky, křeče, ztráty vědomí apod.) nebo při vážném úrazu, učitelka telefonicky informuje rodiče a zároveň zavoláním na linku 155 zajistí dítěti akutní lékařskou péči.

Při výskytu vši dětské u konkrétního dítěte, budou rodiče daného dítěte informováni přímo učitelkou dítěte, zároveň budou o výskytu vši dětské ve škole informováni prostřednictvím nástěnky i rodiče ostatních dětí. Povinností rodičů je zbavit dítě vší i hnid, teprve poté se dítě může vrátit zpět do kolektivu.

Bude-li zákonný zástupce dítěte, které pravidelně užívá léky (např. při chronickém onemocnění, alegrii apod.), požadovat podávání těchto léků dítěti pedagogickými pracovníky, požádá školu písemně o podávání těchto léků. Společně s žádostí předá škole i lékařskou zprávu obsahující informace o způsobu podávání těchto léků.

Ochrana před sociálně patologickými jevy, projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí

Důležitým prvkem ochrany před sociálně patologickými jevy je i výchovně-vzdělávací působení na děti již předškolního věku zaměřené na zdravý způsob života. V rámci školního vzdělávacího programu jsou proto děti nenásilnou formou a přiměřeně jejich věku a schopnostem seznamovány s nebezpečím drogových závislostí, alkoholismu, kouření, virtuálních závislostí, vandalismu, kriminality a jiných forem násilného chování a jsou jim vysvětlována pozitiva zdravého životního stylu.

Učitelky se snaží o vytvoření příznivého sociálního klimatu mezi dětmi navzájem, mezi dětmi a dospělými pracovníky školy a zákonnými zástupci. Sledují chování dětí a případné projevy diskriminace, nepřátelství a násilí bezprostředně řeší.


VI. Provoz a vnitřní režim mateřské školy

Provoz mateřské školy je od 6.30 do 16.30 hodin.

Děti přicházejí do mateřské školy do 8.00 hod. Mateřská škola je volně přístupná pouze ráno při příchodu dětí od 6.30 do 8.00 hod., v době oběda od 11.45 do 13.00 hod. a při odchodu dětí od 14.30 do 16.30 hod. V ostatní dobu je škola uzamčena.

Při přijetí dítěte do mateřské školy stanoví ředitel školy po dohodě se zákonným zástupcem dítěte způsob a rozsah stravování dítěte. Rozsah se stanoví tak, aby se dítě, jeli v době podávání jídla přítomno v mateřské škole, stravovalo vždy. (§ 4 vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů).

Přivádění i vyzvedávání dětí provádějí zákonní zástupci dítěte nebo jimi pověřené osoby. Předat dítě pověřené osobě lze jen na základě písemného pověření vystaveného zákonným zástupcem dítěte. Pověřenými osobami mohou být pouze osoby starší 18 let.

Mateřská škola vykonává dohled nad dítětem od doby, kdy je učitelka osobně převezme od jeho zákonného zástupce nebo jím pověřené osoby, až do doby, kdy je učitelka předá zákonnému zástupci nebo jím pověřené osobě. (§ 5, odst. 1 vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů)

Po příchodu dítěte do mateřské školy, předá zákonný zástupce dítěte nebo jím pověřená osoba dítě osobně učitelce ve třídě. Nestačí doprovodit dítě pouze ke vchodu nebo do šatny s tím, že dítě již dojde do třídy samo.

Vyzvedávat děti je možné po obědě nebo po odpoledním odpočinku podle režimu jednotlivých tříd (odchody dětí po obědě zákonný zástupce dítěte nahlásí učitelce). Přibližný denní režim je součástí této kapitoly, přesnější režimy jednotlivých tříd jsou k dispozici na webu i na nástěnce v mateřské škole.

Denní režim:

6.30 – 8.30 volné hry dětí, podle zájmu dětí skupinová a individuální práce, pohybové aktivity

8.30 – 10.00 pohybová chvilka, svačina, rozvíjení dětí hravou formou

10.00 – 12.00 pobyt venku

12.00 – 12.30 oběd, odchod dětí po obědě

12.30 – 14.30 příprava na odpočinek, četba, odpočinek, klidové aktivity

14.30 – 16.30 svačina, volné hry, zájmová činnost, odchod dětí ze školy

Nevyzvedne-li zákonný zástupce dítěte nebo jím pověřená osoba dítě do doby ukončení provozu mateřské školy a nebudou-li zákonní zástupci na telefonu zastiženi, bude učitelka kontaktovat Policii ČR v Novém Strašecí (tel: 974 880 710).

Nepřítomnost dítěte mohou rodiče omluvit osobně, e-mailem (mirka.krisikova@ms-lesik.cz), SMS zprávou (mobilní tel. učitelek), prostřednictvím elektronického systému Twigsee nebo telefonicky (kuchyň, mobilní tel. školy – od 7.00 do 8.00 hod.). Z důvodu vytíženosti kuchařek upřednostňujeme omluvy elektronickou formou (e-mail, SMS zpráva, Twigsee) 

K zajištění bezpečnosti dětí mimo areál mateřské školy bude stanoven počet pedagogických pracovníků tak, aby na jednoho pracovníka připadlo nejvýše 20 dětí z běžných tříd nebo 12 dětí ve třídě, kde jsou přítomny děti s přiznanými podpůrnými opatřeními druhého až pátého stupně nebo děti mladší tří let. (§ 5, odst. 2 vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů)

Rodiče ani jiné osoby se nesmí samostatně pohybovat v prostorách a areálu mateřské školy, kromě prostor určených k převlékání dětí. Po vyzvednutí dítěte z mateřské školy neprodleně opustí prostor i areál mateřské školy (včetně školní zahrady).

Všechny děti v mateřské škole jsou pojištěny proti úrazům a nehodám v době pobytu dítěte v mateřské škole a při akcích organizovaných mateřskou školou.

Informace o připravovaných akcích v mateřské škole a informace o dění v mateřské škole jsou oznamovány na nástěnkách a na webových stránkách školy (www.zsnovestraseci.cz - kolonka mateřská škola nebo www.ms-lesik.cz). Souhlas s účastí dítěte na akcích, pořádaných mateřskou školou, stvrdí zákonní zástupci dítěte na příslušném formuláři svým podpisem. Při akcích pořádaných společně pro rodiče a děti (hrabání zahrady, podzimní dílničky apod.) přebírají rodiče, případně jejich zástupci, odpovědnost za děti příchodem na akci.

Přerušení nebo omezení provozu mateřské školy:

Provoz mateřské školy může ředitel školy omezit nebo přerušit v měsíci červenci nebo srpnu, popřípadě v obou měsících. Rozsah omezení nebo přerušení stanoví ředitel mateřské školy po projednání se zřizovatelem.

Provoz mateřské školy může ředitel školy ze závažných důvodů omezit nebo přerušit i v jiném období než stanoveném v předešlém odstavci. Za závažné důvody se považují organizační či technické příčiny, které znemožňují řádné poskytování předškolního vzdělávání. Informaci o omezení nebo přerušení provozu zveřejní ředitel školy na přístupném místě ve škole a na webových stránkách školy neprodleně poté, co o omezení nebo přerušení provozu rozhodne. (§ 3 vyhlášky č. 14/2005 Sb. o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů)

VII. Platby v mateřské škole

Úplata za předškolní vzdělávání a školní stravování

Výši měsíční úplaty za předškolní vzdělávání na období školního roku stanoví ředitel školy.

(§ 6 odst. 1 vyhlášky č. 14/2005 Sb. o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů)

Úplata je splatná do patnáctého dne v měsíci, pokud ředitel mateřské školy nedohodne se zákonným zástupcem dítěte jinou splatnost úplaty. (§ 6 odst. 7 vyhlášky č. 14/2005 Sb. o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů)

Od úplaty za předškolní vzdělávání jsou osvobozeny děti, na které se vztahuje povinné předškolní vzdělávání (§ 123 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání – školský zákon, ve znění pozdějších předpisů)

Od úplaty jsou dále osvobozeni:

a) zákonný zástupce dítěte, který pobírá opakující se dávku pomoci v hmotné nouzi

b) zákonný zástupce nezaopatřeného dítěte, pokud tomuto dítěti náleží zvýšení příspěvku na péči

c) rodič, kterému náleží zvýšení příspěvku na péči z důvodu péče o nezaopatřené dítě

d) fyzická osoba, která o dítě osobně pečuje a z důvodu péče o toto dítě pobírá dávky pěstounské péče (§ 6 odst. 6 vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů)

Osoby, kterých se týká osvobození, tuto skutečnost prokáží a podají si v mateřské škole žádost o osvobození od úplaty.

O snížení nebo prominutí úplaty v konkrétních případech rozhoduje ředitel ZŠ a MŠ J. A. Komenského v Novém Strašecí. (§ 123 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání – školský zákon, ve znění pozdějších předpisů)

O ceně stravného, včetně rozpisu jednotlivých položek, jsou rodiče informováni prostřednictvím nástěnky a webových stránek mateřské školy.

Platba školného i stravného probíhá zpravidla bezhotovostně inkasní platbou (rodič si na svém účtu zřídí souhlas s inkasem).

Úplata za předškolní vzdělávání a stravování dítěte v mateřské škole jsou platby, které jsou pro rodiče povinné a jsou nedílnou součástí rozpočtu mateřské školy. Opakované neuhrazení těchto plateb v mateřské škole je považováno za závažné porušení provozu mateřské školy a v konečném důsledku může být důvodem pro ukončení docházky dítěte do mateřské školy.

(§ 35 odst. 1 písm. d) zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání – školský zákon, ve znění pozdějších předpisů)

VIII. Zacházení s majetkem školy

Děti jsou vedeny k šetrnému zacházení s majetkem školy a svými věcmi.

V případě úmyslného poškození majetku školy bude tato skutečnost projednána individuálně se zákonnými zástupci.

V prostorách mateřské školy je přísně zakázáno používat nepovolené spotřebiče. Do areálu mateřské školy je zakázáno vodit psy a jiná zvířata.

Prostor okolo mateřské školy nejsou určeny k umísťování jízdních kol a dalších předmětů (kola, koloběžky a odstrkovadla umísťujte do stojanů k tomu určených). Za případnou ztrátu, odcizení či poškození jízdních kol a dalších předmětů škola nezodpovídá.

IX. Práva a povinnosti rodičů

Rodiče mají právo:

- na diskrétnost a ochranu informací, týkajících se jejich osobního a rodinného života

- přispívat svými nápady a náměty k obohacení výchovného programu školy

- seznámit se se školním vzdělávacím programem (část je umístěna na webových stránkách

  MŠ, celý je k dispozici v MŠ)

- podílet se na tvorbě třídních vzdělávacích programů

- konzultovat s učitelkami průběh a výsledky vzdělávání, příp. výchovné i jiné problémy

  dítěte

- projevit jakékoli připomínky či stížnosti a sdělit je učitelce; nebude-li v možnostech učitelky

  stížnost vyřešit, doporučí rodiči další kompetentní osoby, které s rodiči stížnost projednají

  (zástupkyně ředitele pro předškolní vzdělávání, ředitel školy)

Rodiče mají povinnost:

- dodržovat školní řád

- informovat mateřskou školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích dítě

   nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání dítěte.

- zákonní zástupci zodpovídají za to, že předávají své dítě do MŠ zdravé (bez zvýšené

  teploty, zvracení, průjmu, bolestí břicha, bez známek infekčního onemocnění, zánětu

  spojivek, výskytu vší, a dítě nezraněné – např. s velkým rozsahem šití tržné rány, s dlahou,

  sádrou na končetinách apod.)

- učitelka má právo požadovat od rodičů dítěte lékařské potvrzení o ukončení
  nemoci
dítěte a souhlas lékaře s jeho návratem do kolektivu dětí po infekčním onemocnění,

  nebo jiném závažném onemocnění, po odstranění sádry, dlahy, šití apod.)

- na vyzvání učitelky, zástupkyně ředitele pro předškolní vzdělávání nebo ředitele školy

  se osobně zúčastnit projednání závažných otázek, týkajících se vzdělávání či výchovných

  problémů dítěte

- informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích, infekčních

  onemocněních dítěte nebo o jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv

  na průběh vzdělávání či ohrozit zdraví ostatních dětí

- omlouvat plánovanou i aktuální nepřítomnost svého dítěte

- oznamovat škole změny údajů do školní matriky (evidence dětí)

- řádně a včas hradit úplatu za předškolní vzdělávání a za stravné

- zajistit, aby dítě nenosilo do mateřské školy nebezpečné a cenné předměty, včetně

  elektronických zařízení (tablety, "chytré hodinky" apod.) – platí i pro akce pořádané mimo

  budovu MŠ

X. Práva a povinnosti dětí

Dítě má právo:

- na kvalitní předškolní vzdělávání zaručující optimální rozvoj jeho osobnosti

- na zajištění činností a služeb poskytovaných školskými poradenskými zařízeními

- na fyzicky i psychicky bezpečné prostředí při pobytu v MŠ

V průběhu pobytu v mateřské škole má dítě právo:

- vyjadřovat svůj názor

- bez omezení uspokojovat tělesné potřeby

- podílet se na sestavování programu a spolurozhodovat o společných činnostech

- využívat všech hraček, pomůcek a hracích koutků

- účastnit se všech společných aktivit

- na laskavé, vlídné a vstřícné jednání ze strany všech dospělých v mateřské škole

- na prostředí, ve kterém se předchází šíření infekčních chorob a na opakovanou edukaci

  ze strany školy v oblasti prevence šíření infekčních chorob

Při vzdělávání mají dále všechny děti práva, která jim zaručuje Listina základních práv a svobod a Úmluva o právech dítěte

Dítě má povinnost:

- řídit se pokyny učitelek a dalších oprávněných osob

- respektovat základní pravidla vzájemného soužití v kolektivu, pravidla ve třídě a v mateřské

  škole

- nedopouštět se projevů rasismu a násilí

- dodržovat hygienické, společenské, bezpečnostní a kulturní návyky

- nenosit do mateřské školy cenné věci, peníze nebo předměty ohrožující zdraví a mravní

  výchovu dětí

- respektovat individuální potřeby ostatních dětí v kolektivu

- respektovat učitele, pomáhat mu podle svých schopností

- uklízet své věci na určené místo

- zacházet šetrně s hračkami a pomůckami

- neničit věci a výtvory jiných

- nerušit svým chováním ostatní děti

- neubližovat ostatním

- chránit sobě i ostatním zdraví a majetek

- dodržovat zásady osobní hygieny

- účastnit se v situacích vyplývajících z platných právních předpisů a nařízení tzv. distanční

  formy výuky (týká se dětí, na které se vztahuje povinné předškolní vzdělávání)

XI. Pravidla vzájemných vztahů se zaměstnanci školy

Základní pravidla chování zástupců dětí při vzájemném styku se zaměstnanci MŠ:

- dodržují stanovenou organizaci provozu MŠ a vnitřní režim

- řídí se školním řádem MŠ

- při vzájemném styku dodržují pravidla slušnosti a vzájemné ohleduplnosti

- informace, které zákonný zástupce dítěte poskytne do školní matriky nebo jiné, důležité

informace o dítěti jsou důvěrné; všichni pracovníci školy se řídí zákonem č. 110/2019 Sb.,

o zpracování osobních údajů

- konzultace zákonných zástupců dítěte s učitelkami, se zástupkyní ředitele pro předškolní

vzdělávání či ředitelem školy jsou možné kdykoli po předchozí domluvě

XII. Závěrečná ustanovení

Předškolní vzdělávání zabezpečuje uspokojování přirozených potřeb dítěte. Rozvoj jeho osobnosti probíhá ve spolupráci rodiny a předškolního zařízení.

Školní řád je veřejně dostupný a závazný pro všechny účastníky výchovně vzdělávacího procesu včetně rodičů a osob jimi pověřených. Při nástupu dítěte do mateřské školy jsou rodiče dítěte povinni seznámit se školním řádem a toto stvrdit svým podpisem. Kontrolu dodržování tohoto řádu provádí ředitel školy a zástupkyně ředitele pro předškolní vzdělávání.

O vydání a obsahu školního řádu informuje mateřská škola zákonné zástupce dětí na úvodní třídní schůzce, individuální seznámení je možné z webových stránek či nástěnky mateřské školy.

Školní řád nabývá platnosti dnem: 2. 9. 2024

Zpracovala: Mirka Křišíková - zástupkyně ředitele pro předškolní vzdělávání 

Mgr. Petr Chochola, ředitel školy - Za ZŠ a MŠ J. A. Komenského